Hem Bakåt Organisation Information Rasutveckling Prov Blandat
Info Om tävlingar & Prov ÅBB Mondioring FMBB SBM SBA Resultat

Rasmästerskap

Resultatlistor SBM

2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004
SBM-vinnare 1994 - 2008
 

Resultat

SBM Rallylydnad   2016

SBM - Rallylydnad                       

Plac Hund Förare Klubb Poäng Merit
1 Aureus Lotta Ringius Haninge 93 Godk
2 Segerforsens Just Look At Me Lotta Ringius Haninge 52  

 

Resultat

2015

SBM - lydnad                       
Domare: Inger Falk

Plac Hund Förare Klubb Poäng Merit
1 Ullhedens Uhraia Sophie Schelin Östersunds 293 1:a pris
2 Daneskjold Elke Rebecca Lilja Vimmerby 273.5 1:a pris

 

 

 

 
 

2014

SBM spår & sök 2014      

IPO 2014

Prisutd
Patrik Sturk o Cocco o Tarja Mads Moselund och Cocco  

IPO 3                           
Domare

Plac Hund Förare Ras A B C Total
1 Blacknecks B'Cocco Tarja Hosio M 96 92 92 280
2 Blacknecks B'andit Jörgen Andersson M 82 92 93 267
3 Blacknecks A'Ozackie Pierre Thulin M 81 81 75 237
4 Prosports Canto Lena-Maria Karlsson  M 85 70 72 227
5 Blacknecks B'axxo Fredrik Larsson M 87 90 65 242
  Prosports Devil Tobias Nordström M 66 48 Disk  
  Grim van het dreiland Torbjörn Söderwall  M D bröt      
 

Resultat  2013

Spår

Plac Hund Förare Poäng Merit
1 Dubion Farin Mattias Nyman 570,5 Certp
  Lindjax Glory Per Dahlgren 532 Certp
  Blackneck's A'Lura Jonathan Berglund 439 Godk

Sök

Plac Hund   Förare Poäng Merit
1 Krokasmedens Hajas M Åsa Holmström 512,25 Godk
2 Lindjax Ida   Mia Umaerus Kempe 443,75 Godk

Skydds

Plac Hund Förare Poäng Merit
1 Hillman Av Centaurus Jan Gustavsson 688,25 Cert
2 Red Goblin´s Ztorm Mats Eriksson 634.25 Godk
3 Mia Umaerus Kempe Lindjax Ida 623 Godk

IPO

Plac Hund Förare Poäng
1 Daneskjold Ofelia Frida Götesson 278
2 Blacknecks B'andit Jörgen Andersson 271
3 Blacknecks A'jilla Mikael Hortlander 259

Resultat SBM lydnad

Lydn Elit Lydn III Lydn II Lydn I
Lydnad Elit Lydnad III Lydnad II Lydna I
Resultatlista för Lydnadsklass Elit          

Domare    Gunnar Fors

Plac. Hund Ras Förare Klubb Poäng Merit
1 Fia-friends Rina-rivig Rina Border collie Ann Svensson Bro-Håbo 298.0 1:a pris
2 Aureus Casino Tervueren Lotta Ringius Haninge 147.0 0-pris
3 Emmabourne Reach For The Moon Naya Groenendael Gunilla Karlsson Lidingö 90.0 0-pris
- Ullbitens Madicken Madicken Border collie Suzanne, Krusenstierna von Lidingö 0.0 0-pris
 
Resultatlista för Lydnadsklass III       

Domare    Gunnar Fors

Plac. Hund Ras Förare Klubb Poäng Merit
1 Prosports Blackie Blackie  Malinois Mona Ghalayini Väsby 278.5 1:a pris
2 Elvis                                                      Ej stambokförd hos SKK Lidia Eiberg Österåker 241.5 2:a pris
3 Boxplay Allround Player Lisa                Boxer Martina Carlstedt Tyresö 232.5 2:a pris
4 Blue Petipa´s Asseb Albatross Mihx    Collie, korth Hanna Rösth Söderhamn 183.0 0-pris
 
Resultatlista för Lydnadsklass II    

Domare    Gunnar Fors

Plac. Hund Ras Förare Klubb Poäng Merit
1 Wirabruks  Cheche  Gnista Malinois Martina Askefors Lidingö 174,5 1:a pris
2 Dakaru´s Acke Acke Tervueren Jeanette Liljebäck Botkyrka 157,5 2:a pris
3 Gun Lake Do La La La Luna Australian shepherd Anneli Eriksson Vallentuna 128,0 3:e pris
 
Resultatlista för Lydnadsklass I     

Domare    Gunnar Fors

Plac. Hund Ras Förare Klubb Poäng Merit
1 Roughrags Desideria Dunöra Dessie Laekenois Christel Leiborn Nynäshamns 179.5 1:a pris
2 Chappleline Sweet Amber Amber Australian shepherd Marie Larsson Uppsala 161,5 1:a pris
3 Hexen House Awynh Awynh Tervueren Emelie Carlström Gävle 146.0 2:a pris
 

Rallylydnad    

Sponsras av     

Resultat SBM-Rallylydnad  2013

Plac Hund Förare Poäng Klubb
1 Bazzakulls Red Shadow Helene Nilsson 86 Simrishamn BK
2 Quizzical´s Zkrutt Jr Of Gaia Margareta Johansson 81 Örkelljunga BK
3 Quizzical´s Gaia Of Joyce     Margareta Johansson 58 Örkelljunga BK
4 Glimmagårdens Sardonyx        Petra Nilsson       31 Eslövs BK     

 

2012

IPO

 
Plac Hund Förare A B C Total Klubb
1 Vandalen's Kulan Patrik Karlsson 98 93 95 286 Karlskrona
2 Daneskjold Wodka Kristoffer Ullerud 94 90 90 274 Sch Enköping
3 Blacknecks A’Hexa Emma Erlingsson 89 89 91 269 Oskarshamn
4 Blackneck´s A´ Ozackie Pierre Thulin 93 88 87 268 AfBV
5 Daneskjold Ofelia Frida Götesson 96 77 91 264 SBK Halmstadsavd.
6 Complett’s Viggi Maria Fredin 90 87 86 263 Karlskrona
7 Daneskjold Pirat Ove Josefsson 94 70 71 235 SBK Halmstadsavd.
8 Blacknecks Bandit Jörgen Andersson 91 80 avbr 171 Kristinehamn
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Sök

Plac Hund   Förare Klubb Poäng Merit
1 Krokasmedens Gunde M linda dahl
Gbg-Mölnd
569.75 Cert
2 Pergites Astrix M Britt Marie Karlsson Varberg 484.25 Godk
  Newstory Nezzie T Pål Annerström SBK Gbg-avd Bryter

Spår

Plac Hund Förare Poäng Merit
1 Dubion Farin Mattias Nyman 549.5 Cert
  Newstory Kiwi Linda Körlén Bryter
  Newstory Kleo Lena Ferm Bryter

Lydnad

Domare:
Lydnadsklass I

  Hund Förare Poäng Pris Ras Klubb
1 Hexen house Bahrzk Sara Fröse Köhler 179 1:a pris T Sthlm Hundungd
2 Dag Och Natt Magic Sunset Sara Ringmark 178,5 1:a pris Pudel st Knivsta
3 Havrevingens Etsa Martina Björling 177 1:a pris Holl Holl.kl
4 Ängsbacken´s Daphne Inger Lundgren 157 2:a pris Sch Knivsta
5 Memorix Varga Ingegerd Slars 151 2:a pris Sch Roslagen
6 Garpenborg´s Globetrotter Sofia Olsson 149,5 2:a pris Staff Botkyrka

Lydnadsklass II

1 Walkabout Lyra Cecilia Mårtenson 186 1:a pris Kelpie SSBK
2 Insanes Scilla Agneta Carlborg Svedling 177 1:a pris M Knivsta
3 Fay Du Clos D´ypsi Ann-Christin Blomgren 173 1:a pris M AfBV

Lydnadsklass III

1 Ullbitens Madicken Suzanne, von Krusenstierna 269,5 1:a pris BC Lidingö
2 Krokasmedens Plopp Annika Wendemar 265 1:a pris Tollare Nynäshamn
3 Vincent Anne Spännare 261,5 1:a pris Ej stambokf Lidingö
4 Gunhills Gnistrande Geist Cecilia Högenes 248 2:a pris Flat Waxholm

Lydnadsklass Elit

1 Fia-friends Rina-rivig Ann Svensson 290,5 1:a pris BC Bro-Håbo
2 Jessie Tina Rosberg 235 2:a pris BC Mälarö
3 Pilens Ville Ann-Marie Lönnelid Sjöblom 187,5 0-pris Golden Roslagen
4 Aureus Lotta Ringius 169,5 0-pris T Haninge

2011

SÖK Ekl

Plac Hund Förare Poäng Merit
1 Lindjax Botox Sanna Lindqvist 563,75 Cert
2 Pergites Astrix        Britt-Marie Karlsson       535,5 Certp
3 Lindjax Ceta            Lena Källtén                   464,5  Godk
Skydds
Plac Hund Förare Poäng Merit Klubb
1 Lindjax Botox Sanna Lindqvist 730,50 Cert Kungälv
2 Krokasmedens Gunvald Nicklas Schöbel 643,50 Godk Halmstad
3 Krokasmedens Gonzo Magnus Johansson 641,50   Kristianstad
4 Tyrannens Bestämmande Beck Anna Jaxvik 641,00   Halmstad
5 Blacknecks A'Ullma Kerstin Claesson 638,25   Åseda-Lenhovda
6 Lindjax Dilda Sverker Lindblad 601,25   Kungälv
7 Blacknecks A'Jokk Sven-Erling Johansson 555,75   Vänersborg
8 Ullhedens Qastor Marcus Rudström 546,75   Vänersborg
 

IPO
Domare: Henrik Hjort.   Figuranter Henrik Neuman och Tim Andersen.

Plac Hund Förare A B C Total Klubb
1 Gaza van de Biezenhoeve Fredrik Danielsson 92 94 96 282 Västerås
2 Vandalen's Kulan Patrik Karlsson 98 92 83 273 Karlskrona
3 Daneskjold Ofelia Frida Götesson 94 87 91 272 SBK Halmstad
4 Garm Vom Adlerauge Pablo Varela 91 89 91 271 Västerås
5 Complett’s Viggi Maria Fredin 91 90 89 270 Karlskrona
6 Blacknecks A’Hexa Emma Erlingsson 96 88 78 262 Oskarshamn
7 Ullhedens Pharos Camilla Ljungberg 85 90 73 258 SK Enköping
8 Blacknecks A’Xtrem Niklas Roos 82 86 72 240 Växjö
9 Uruq-Hai Azzer Henrik Marklund 72 71 91 234 Ängelholm
10 Daneskjold Pirat Ove Josefsson 72 66 85 223 Kind
Ett stort tack till dagens domare, Henrik Hjort & figuranterna Henrik Neuman och Tim Andersen
för ett mycket bra arbete under dagen!

Lydnad

SBM-mästare i lydnad Lei-Anns Baqqi & Carina Sehlin i mitten
2:an till höger, 3:an till vänster

Lydnad 2011
Domare: Mikael Hjort
Lydnadsklass I

  Hund Förare Poäng Pris Ras Klubb

1

Hexen house Bahrzk Sara Fröse Köhler 178,5 1:a pris T Sthlm Hundungd
  High Clearings Angie Jessica Graetsch   Bryter   Da-Tä

Lydnadsklass II

1

Ullhedens Uhraia Sophie Lundgren 180,5 1:a pris M Östersunds BK

2

Prosports Blackie Mona Ghalayini 169,0 1:a pris M AfBV

3

Hexen House Xcapah Jessica Graetsch 97 0 pris T Da-Tä
  Saltorps Exxi Maria Johnson-Thoren   Bryter   Varbergs BK

Lydnadsklass III

1

Iaxedex Balto Hanna Hedqvist 233,5 2:a pris Sch Norrköpings BK
2 Gutmits Herrera Lisa Johansson 220,0 3:e pris Pinsch SSBK
3 Emmabourne Reach for the moon Gunilla Karlsson 201,0 3:e pris G Lindingö BK
4 Champagne de Pompadour Sophie Lundgren 191,0 0 pris Staff bullt Östersunds BK

Lydnadsklass Elit

1

Lei-Anns Baqqi Carina Sehlin 269.50 1:a pris M Avesta BK

2

Ullbitens Alice Marie Blomfeldt 266.50 1:a pris BC Tierp BK

3

Kelliegårdens Ric Jenny Ekman 243.00 2:a pris BC SSBK
 

2010

Skydds
Domare: Sven-Eric Svensson & Rikard Fredriksson

Frida Wallén & Black Necks A'Best

Plac

Hund

Förare

Pris

Total

Lydnad

Special

Huvud

Ras

Klubb

1 Black Necks A'Best Frida Wallén Cert 771,75 285.00 486.75 346.75 M Enköping
2 Grimlocks Banshee Per Källberg Certp 677,25 247.00 430.25 313.75 M So-Su
3 Br Raskenstam Tzuni Jenny Edman Certp 642,25 263.75 378.50 277.00 M Uppsala
4 Mallekrafts D'Dust Ingela Egerfjäll Godk 563,25 230.25 333.00 294.00 M Väsby
5 Lindjax Babe Annie Edström Godk 541,00 230.00 311.00 183.50 M Bro-Håbo
 

SPÅR
Domare: Pia Brygård och Lena Lundin

Plac

Hund

Förare

Pris

Total

Lydnad

Special

Huvud

Ras

Klubb

1 Grimlock's Banshee Per Källberg Cert 591.75 278.25 313.50 258.00 M So-Su
2 Dubion Farin Mattias Nyman certp. 579.25 259.25 320.00 266.00 M AfBV
3 Stjernborgens Gaston Magnus Stjernborg certp. 562.50 224.50 338.00 290.00 Aus.shep Mälarö
4 Kogaråsens Orca Jennie Thysell certp. 547.00 213.50 333.50 290.00 T SSBK
5 Roscanaille's Qaxa Gunvor Isgren certp. 543.00 232.50 310.50 258.00 Kelpie Sthlms.avd
6 Iver Jan-Ola Nyberg certp. 521.00 220.50 300.50 245.00 BC Da-Tä
7 Dubion Hamilton Lizette Olausson certp. 520.25 211.25 309.00 258.00 T Katrineholm
8 Blackneck´s A`Dina Christine Ohlsson godk 523.75 199.25 324.50 266.00 M SSBK
9 Grimlock's Deamon Jeanette Laine godk 496.75 235.75 261.00 219.00 M Ystad
10 Newstory Kleo Lena Ferm  --Bryter -- T AfBV

SÖK Ekl
Domare: Sök - Ragnar Moberg och Carina Stjernborg    Lydnad - Aven-Arne Svensson och rickard Fredriksson

Ann-Katrin Grahn &  Kiragårdens Mazziv 

Plac Hund Förare Pris Total Lydnad Special Huvud Ras Klubb
1

Ann-Katrin Grahn

Kiragårdens Mazziv

Cert 563.00 264.25 298.75 253.75 M Botkyrka
2 Barvatorpets Keela Sylvia Axell godk 518.00 241.25 276.75 239.25 Sch So-Su
3 Waagendorfs Natchos Anna Bogren godk 512.25 201.75 310.50 261.00 Sch So-Su
4 Marimick´s Emil Bonnie Isbrant godk 493.50 190.50 303.00 261.00 T Katrineholm
5 Glimmagårdens Petter Roger Regestål godk 358.25 163.75 194.50 145.00 T Örebro
SÖK, Hkl
Domare: Sök - Ragnar Moberg och Carina Stjernborg    Lydnad - Aven-Arne Svensson och rickard Fredriksson
1 Öbetets  Valle Katarina Rilegård godk 492.25 238.75 253.50 214.50 BC Da-Tä
2 Iliadens Omphale Lisa Håkansson godk 360.75 190.25 170.50 130.00 Labr Mä-Si
3 Busligans Coominya Veronique Böckow ej godk. 274.75 138.25 136.50 136.50 Kelpie Södertälje
SÖK, Lkl
Domare: Sök - Ragnar Moberg och Carina Stjernborg    Lydnad - Aven-Arne Svensson och rickard Fredriksson
1 Pimen´s Quna Camilla Andersson godk 339.50 183.50 156.00 156.00 Korth.vorst Södertälje
2 Wirabruks Askari Caroline Ersenius ej godk. 331.25 181.75 149.50 149.50 M Österåker
3 Spinoy Io Anne-Maj Carlstedt-Henriksson ej godk. 238.25 108.25 130.00 130.00 T Da-Tä
bgcolor="#FFFFFF">

IPO 3
Domare: Lars Czylwik

 
Plac Hund Förare Ras A B C Total Klubb
1 Vandalen's Kulan Patrik Karlsson M 98 95 93 286 Karlskrona
2 Blackneck´s A´Jizza Evelina Erman M 97 93 87 277 Växjö
3 Gaza van de Biezenhoeve Fredrik Danielsson M 94 91 91 276 Västerås
4 Complett's Viggi Maria Fredin M 96 88 91 275 Karlskrona
5 Blackneck's A'Xtrem Niklas Roos M 91 94 85 270  
6 Bröderna-Raskenstam Alvar  Stefan Björkman M 95 92 82 269 AfBV
7 Ullhedens Pharos Camilla Ljungberg T 95 80 78 253 OG Enköping
8 Lei-Anns Bosse Kenneth Johansson M 97 89 Bryter 186 AFBV

2009

SPÅR
Domare:  Sven-Arne Svensson, Gunnar Bergman / Anna Ahlgren och Jan-Ola Nyberg

Mattias Nyman & Dubion Farin

Plac

Hund

Förare

Pris

Total

Lydnad

Special

Huvud

Ras

Klubb

1 Dubion Farin Mattias Nyman Cert 559.50 227.50 332.00 290.00 M AfBV
2 Kogaråsens Orca Jennie Thysell certp 535.75 239.75 296.00 266.00 T SSBK
3 Blackneck´s A`Dina Christine Ohlsson godk 509.50 219.50 290.00 248.00 M SSBK
4 Newstory Jax Cecilia Ersenius godk 498.00 180.00 318.00 270.00 M SSBK
5 Spinoys Iacchus Janet Borg godk 485.00 186.50 298.50 264.00 T SSBK
6 Newstory Jilla Tiina Nyberg godk 478.25 188.25 290.00 290.00 T Waxholm
  Newstory Kleo Lena Ferm  --Bryter --
  Gränsvallarens Nixa Gun Bengtsson  --Bryter --
 

Upp
SÖK Ekl
Domare: Anna Ahlgren och Jan-Ola Nyberg

Ann-Katrin Grahn &  Kiragårdens Mazziv

Plac Hund Förare Pris Total Lydnad Special Huvud Ras Klubb
1

Ann-Katrin Grahn

Kiragårdens Mazziv

Cert 531.25 237.00 294.25 253.75 M Botkyrka
2

Bonnie Isbrant

Marimick´s Emil

godk 504.50 196.75 307.75 253.75 T Katrineholm
3 Glimmagårdens Petter Roger Regestål godk 399.50 206.75 192.75 152.25 T AfBV
SÖK, Lkl
Domare: Anna Ahlgren och Jan-Ola Nyberg
  Borderness Kiwi Leif Wärme  --Bryter --
Laila Rasmussen & Blacneck´s A`Kosho

Upp
IPO 3

Domare: Lothar Marunga                    Fig: Mikael Larsson, Niklas Björkblom

Plac Hund Förare Ras A B C Total Klubb
1 Blackneck's A'Kosho Laila Rasmussen M 98 93 95 286 Västerås
2 Lei-Anns Bosse Kenneth Johansson M 98 92 94 284 AfBV
3 Söholm's Amber Anna Möllerberg M 88 92 92 272 Sk Solsta
4 Blackneck's Xa Emma Svensson M 82 91 90 263 Enköping
5 Vandalen´s Kulan Maria Fredin M 99 79 85 263 Karlskrona
6 Ullhedens Pharos Camilla Ljungberg T 81 89 90 260 Järfälla
7 Lei-Anns Åsvald Kenneth Johansson M 78 87 89 254 AfBV

Lydnad
Domare: Ninni Lindberg
Lydnadsklass I

  Hund Förare Poäng Pris Ras Klubb

1

Blackneck´s A´Wasa Jennie Westerback-Friberg 167.50 1:a pris M AfBV

2

Skanshill Pescatore Annika Alfreds 161.50 1:a pris T AfBV

3

Segerforsens Faboulus Diva Ylva Persson 149.00 2:a pris T AfBV

4

Xilly´s Eska Anne Engström 148.50 2:a pris M Sthlms.avd

5

Hulken av Centaurus Emilly Lindberg 131.00 3:e pris M Norrköping

 

Bästdals Dagg Solbritt Innala  --Bryter --

Lydnadsklass II

1

Kogaråsens Safari Magdalena Haeger 191.50 1:a pris T Tyresö

2

Grimlock´s Valkyria Helen Engwall 152.50 2:a pris M AfBV

3

Shirocky´s Kayle Emelie Bäck 137.50 3:e pris T Gbg HU

Lydnadsklass III

1

Eefje Tjamme´s End Maja Zaluska 260.50 1:a pris L Tyresö

2

Exirs Arista Joakim Larsson 251.50 2:a pris M Finspång

Lydnadsklass Elit

1

Tara Des Crocs De LÒlympe Susy Tvärnstedt 285.50 1:a pris Holl SSBK

2

Chili Elisabeth Karlsson 267.00 1:a pris BC Finspång

3

Enbuskens Camino Chiaha 
Diana Ritzén 249.50 2:a pris T Nyköpings

4

Dubion Hamilton Lizette Olausson  --Bryter --
 

2008

SPÅR
Domare: Inger Falk & Rune Westerlund

Lena Bergström   & Spinoys Iacchus

Plac

Hund

Förare

Pris

Total

Lydnad

Special

Huvud

Ras

Klubb

1 Spinoys Iacchus Lena Bergström Godk 514.5 217 245 297 T Botkyrka
2 Kogaråsens Orca Jennie Thysell Godk 464 201 263 263 T SSBK
3 Chottans Izor Annica Löfqvist Godk 457.75 181 246 276 Ries Botkyrka
  Ullhedens Kelly Maria Sköld Bröt         M  
 

Upp
SÖK Ekl
Domare: Yvonne Th Åberg & Anders Åberg

Anki Grahn & Kiragårdens Mazziv
Plac Hund Förare Pris Total Lydnad Special Huvud Ras Klubb
1

Thomas Gustafson

Aliborgs Kooringa Kane

569.75

Cert

222.75

290

347

Kelp Landskrona
2

Ann-Katrin Grahn

Kiragårdens Mazziv

564.25

Cert

243.75

275.5

320.5

M Botkyrka
3

Bonnie Isbrant

Marimick´s Emil

529.50

Godk

207.5

275.5

322

T Katrineholm
4 Roger Regestål

Glimmagårdens Petter

444.75

Godk

169.50

239.25

275.25

T Örebro
 

Suzanne G Arwidson

Lann Morian Exodus

Bröt

 

 

 

 

G  
 

Robert Dahlberg

Ullhedens Fixa

Bröt

 

 

 

 

M  
 

Tiina Nyberg

Newstory Jilla

Bröt

 

 

 

 

T  
 

Kitty von Walden

Siljavie Bizaida

Bröt

 

 

 

 

Sch  
SÖK, Hkl
Domare: Pia Brygård & Thomas Lind
Plac Hund Förare Pris Total Lydnad Special Huvud Ras Klubb
1 Veronique Sjörs Vickulas Godis 338.75 Ej god 219 25 71.5 119.5 Kelp Södertälje
  Susanne Gehnich Nighthawk Ariadne Bröt         M  
  Åza Molnar Grimlocks sleepwalker Bröt         M  
SÖK, Lkl
Domare: Pia Brygård & Thomas Lind
1 Lena Hjerth Atle 529.50 Uppfl 262 227.50 267.5 M Strängnäs
  Hanna Schultz-Gustafsson Strandsmedjans Myrra Bröt         Rott  
  Ingalill Blixt Conover´s Sweet Little Heartbra Bröt         Flat  
  Helen Engwall Grimlock's Valkyria Bröt         M  
Jenny Höglund & Treon

Upp
IPO 3

Domare

 
Plac Hund Förare Ras A B C Total
1 Treon Jenny Höglund M 100 80 94 274
2 Bf Nosferatu av Nangijala Nicklas Björkblom M 92 86 89 267
3 Completts Viggi Patrik Karlsson M 86 84 83 253
4 Lann Morian Faxebrand Gun Martinsson G 80 84 84 248
5 Söholms Amber Anna Möllerberg M 86 83 0 169
6 Bröderna Raskenstam Alvar Stefan Björkman M 62 71 0 133
7 Trebökens Nike Martha Landin M 2 78 0 81
IPO 1
Plac Hund Förare Ras A B C Total
1 Vixax E’spy Catcher Pierre Thulin M 91 86 73 250

Resultat  AfBV-lydnadstävling 080705 på Loviseberg Huddinge
Det blev ingen SBM-mästare i lydnad pga att ingen startade i Elit-klass
Lydnadsklass I

Plac Hund Ras Förare Klubb Poäng Merit

1

Go Solid Cornelia

Rottweiler

Lena Berglund

Södertälje

168.50

1:a pris

2

Thinice Zenta

Malinois

Kerstin Lundin

Roslagen

159.50

2:a pris

3

Edets Jingel

Berner

Sten Hansson

Nynäshamn

154.50

2:a pris

4

Sort Guld Touch of Mustard

Flat

Lena Gustavsson

Mälarö

149.50

2:a pris

5

Red Goblin´s Braska

Terv

Inga Bergström

AfBV

143.00

2:a pris

6

Barvatorps Luva

Schäfer

Lars Wiklund

Botkyrka

139.50

3:e pris

7

Rosa Centifolia Chapeau De Napoleon

Pudel, stor

Torsten Jensen

Oxelösund

139.50

3:e pris

8

Wilses Estrella

Schäfer

Lena Sundh

Botkyrka

138.50

3:e pris

9

Winonas Diva

Schäfer

Liselott Olsen

Södertälje

129.50

3:e pris

10

Showbusiness Anja

Rottweiler

Catharina Sjögren

So-Su

106.50

3:e pris

11

Energicas Desperate Housewife

Rottweiler

Mari Andersson

Kil

98.00

0 pris

Lydnadsklass II

1

Magnuslunds Denya After Eight

Cane Corso

Helena Leino

Sthlms.avd

178.00

1:a pris

2

Hexen House Qnyth

Terv

Carina Olsson

Oxelösund

143.50

2:a pris

3

Belgross Zpex

Malinois

Monica Richardsson

AfBV

141.50

2:a pris

4

Aglaia's Ayla

Boxer

Marie Winberg

Boxerkl

103.50

3:e pris

Lydnadsklass III

1

Blacknecks A´Dina

Malinois

Christine Ohlson

SSBK

291.50

1:a pris

2

Cultlea Ghleann Mohr

Tervueren

Maj Uggelberg

AfBV

244.00

2:a pris

3

Dragongårdens Inside Out

Cocker spaniel

Terese Brandwold

Vallentuna

227.50

2:a pris

4

Flatterhaft Movie Star

Flat

Karin Hedin

Da-Tä

215.50

3:e pris

SBA
Annika Aller                        Anna Widströmmer               Anna Pettersson 
Förare Hund Fel Tid Plac
Anna Widströmmer Icka 0 75,40 1
Annica Aller     Ian  5,94 80,66 2
Anna Pettersson Gandalf 10 72,94 3
Mia Nilsson Etna 10 74,21 4
Annica Aller Ess 100 118,31 5
Carina Olsson  Mexi 105 117,84 6
Cissi Blomster Yngve 110 117,06 7
Jenny Fridh Glimma 120,47 132,47 8
Ingrid Dahlström   Chili 200 162 9
Ragnar Andersson  Rizzini 200 162 9
Mia Nilsson Bazze 200 162 9
Magdalena Berglund Tosca 200 162 9
 
 

2007

SPÅR
Domare: Inger Falk & Gunnel Ferm

Spår
Plac Hund Förare Pris Total Lydnad Special Huvud Ras Klubb
1 Newstory Gizell Magdalena Haegeer

Cert

571.50

233.50

338.00

290.00

T Tyresö
2

Subtils Idefix

Marie Louise Härlin

certp.

541.00

252.50

288.50

248.00

M Uppsala
3

Spinoys Fenja

Anneli Henriksson

godk

424.75

202.75

222.00

177.00

T Linköping
bröt

Karmanjakas Fargo

Mia Bergstål

          M

SSBK

bröt

Miss Brake Moonraker

Lotta Broms

          G

Bollnäs

bröt

Marimic´s Exxet

Anita Grundin

          T

Mora

Upp
SÖK
Domare: Jerker Linnerborg & Mikael Stålkrantz
Sök
Plac Hund Förare Pris Total Lydnad Special Huvud Ras Klubb
1

Marimick´s Emil 

Bonnie Isbrant

godk

470.75

221.00

249.75

195.75

T Katrineholm
2

Newstory Lego

Eva Liisanantti

godk

462.00

258.50

203.50

145.00

M Mark
3

Lann Morian Exodus

Suzanne G Arwidson

godk

432.25

220.25

212.00

159.50

G Söderköping
4

Åkerblommans Investor

Hans Glamsare

godk

416.25

162.25

254.00

203.00

Ries Botkyrka
bröt

Gränsvallarens Nixa

Gun Bengtsson

          BC Katrineholm
 

Upp
IPO

Domare Fredrik Steen och figuranter Kristoffer Andersson & Tommy Andersson

Malin & Rambo
Plac Hund Förare Ras A B C Total Betyg Merit
1 Daneskjold Rambo Malin Bergh M

88

92

96

276

SG

Cert
2 Completts Viggi Patrik Karlsson M

95

80

93

268

G

 
3

Trebökens Nike

Kenneth Lindfalk

M

75

88

80

243

G

 
4

Karma de la Montagne Unique

Katri Kyntäjä

M

63

88

85

236

B

 
5

Completts Vip

Lena Isaksson

 

62

73

93

228

B

 
6

Bf Nosferatu Av Nangijala

Nicklas Björkblom

M

2

83

91

176

M

 
7

Trebökens Curry

Kenneth Lindfalk

M

4

90

73

167

M

 

Upp
LYDNAD

Domare: Yngve Collin

Lyd Elit
Klass Elit   SBM-klass
Plac Hund Förare Poäng Pris Ras Klubb
1

Bästdals Vanja

Monica Lindblom

290.50 1:a pris T SSBK
2

Spinoys Iacchus

Lena Bergström

255.00

2:a pris T

SSBK

3

Widholmens Jump for Joy

Gunilla Karlsson

160.50

0

G

Lidingö

4

Enbuskens Camino Chiaha

Diana Ritzén

152.50

0

T

Nyköping

Klass III
Lyd III
Plac Hund Förare Poäng Pris Ras Klubb
1

Lundin Loyalty Angel By Piondie

Carina Carlsson

280.00

1:a pris T

Nynäshamn

2

Blacknecks A´Dina)

Christine Ohlson

209.00

2:a pris

M

SSBK

3

Nightrunner´s Ice cool

Pia Hedström

bröt   G

Södertälje

Klass II
Lyd II
Plac Hund Förare Poäng Pris Ras Klubb
1

Bonvivant Oriole

Kjell-Arne Andersson

156

2:a pris

M Örnsköldsvik
2

Belgross Zpex

Monica Richardsson

155

2:a pris

M SSBK
Klass I
Plac Hund Förare Poäng Pris Ras Klubb
1 Tollarbos Kuta Lira Banjo Karin Juninger 176.00 1:a pris Toll Haninge
2 Cifra Beerta Tjamme's End Maja Zaluska 157.00 2:a pris L Tyresö
3 Divyx Zelda af Xoran Per Dahlgren 149.50 2:a pris T Tidaholm
4 Marimicks Fritz Åsa Carlson 148.00 2:a pris T Elfsborg
5 Marimick´s Figo Lasse Löfman 128.50 3:e pris T Mora
AGILITY

Från vänster 2:a Sari Tulinen med Touch 1: a och belgarmästare Mia Nilsson med Etna 3:a Jessika Graetsch med Yuri 
4:a Min Nilsson med Basse, Monica R håller hunden och 5:a Annica Aller med Ess.

Tävlingsledare: Birgitta Odén Domare: Anders Larsson (H), Alar Meomuttel (A)

Antal startande: 6 D=100 fel Reftid: 34 s Reftid: 40 s

  Ekipage Var Hoppklass Agilityklass Summa
Plac     Fel Tid Fel Tid Fel Tid
1 "Etna" LPI SAG(H)CH Spader Ess Miss Etna  /  Mia Nilsson G 5,00 29,95 0,00 34,43 0,00 34,43
2 "Touch" LPII Grey Arrows Matcho Man    /     Sari Tulinen T 0,51 34,51 7,85 42,85 7,85 42,85
3 "Yuri" Corsini Orvietto   /     Jessica Graetsch T 0,00 33,67 10,00 38,17 10,00 38,17
4 "Bazze" Bazzakulls Million Dollar Cocktail   /   Mia Nilsson T 15,00 30,05 0,00 34,30 0,00 34,30
5 "Ess" Face Of Vision Z Kovárny    /   Annica Aller T 100,00 0,00 0,00 36,92 0,00 36,92
6 "Yngve" Falkvindens Yaki   /     Cecilia Blomster M 100,00 0,00 100,00 0,00 100,00 0,00
 

2006

SPÅR
Domare: Rune Westerlund & Anders Åberg

Plac Ekipage Pris Total Lydnad Special Huvud Ras Klubb
1 Krister Hammar med Marimicks Bernanda Cert 599.25 251.25 348.00 288.00 T Råhagen
2 Anneli Henriksson med Spinoys Fenja certp 570.25 226.25 344.00 290.00 T Linköping
3 Tomas Ivarsson med Sair Andros U av Nangijala certp 537.75 238.75 299.00 245.00 M Tierp
4 Suzanne G. Arwidson med Lann Morian Exodus certp 534.75 213.25 321.50 266.00 G Söderköping
5 Elisabeth Johansson-Weber med Spinois Gaia godk 538.50 268.00 270.50 224.00 T Mjölby
bröt Marie Louise Härlin med Subtils Idefix           M Uppsala
bröt Robert Dahlberg med Ullhedens Fixa           M Vadstena
bröt Mia Bergstål med Karmanjakas Fargo(           M SSBK
bröt Pia Brygård med Vaquitas Ginza           G Nacka
bröt Helén Warnfalk med Flisdaelens Cleopatra           G Bro-Håbo
SÖK
Domare:Anders Sandström & Jerker Linnerborg
Plac Ekipage Pris Total Lydnad Special Huvud Ras Klubb
1 Bonnie Isbrant med Marimick´s Emil Cert 553.75 246.00 307.75 253.75 T Katrineholm
2 Bernt Spång med Torden AK av Nangijala godk 493.00 246.00 247.00 188.50 M Mark
bröt Katarina Rilegård med Newstory Henna           T Da-Tä
bröt Dan Andersson med Ullhedens Elton           T Flen

IPO
Domare: Lothar Marunga     fig: Kristoffer Andersson & Tommy Andersson

Plac Ekipage A B C Total Bet Ras Merit
1 Malin Bergstrand med Daneskjold Rambo 93 92 96 281 SG M Cert
2 Lena Eliasson med Lei-Anns Säpo Cert 89 92 95 276 SG M Cert
3 Pablo Varela med China v.d Berlex-Hoeve 96 85 85 266 G M  
4 Patrik Karlsson med Completts Viggi 77 87 84 248 G M  
5 Henrik Marklund med Blacknecks Hebbe 97 87 60 244 M M  
6 Stefan Holgersson med Jipotimas Tiberius 6 75 70 151 M Box  
bröt Ylva Christensen med Maråsens Pago              

LYDNAD
Domare: Yngve Collin

Klass Elit   SBM-klass
Plac Ekipage Poäng Pris Ras Klubb
1 Monika Lindblom med Bästdals Vanja 278.50 1:a pris T SSBK
2 Anna Lindelöf med Dagny Av Centaurus 269.50 1:a pris M  
3 Therese Kvarnström med Belgross Zatoya 249.00 2:a pris M Linköping
4 Anna von Braun med Charmör 217.00 3:e pris T Mark
5 Malin Nordström med Ullhedens Flisa 173.00 0 pris M AfBV
bröt Anna Werner med Hummelns Dagny     Sch SSBK
Klass I
Plac Ekipage Poäng Pris Ras Klubb
1 Christina Ohlsson med Blacknecks A´Dina 181.00 1:a pris M Botkyrka
2 Katarina Gillblad med Brain Jack's Fridolf 142.00 2:a pris Jack R  
3 Carina Olsson med Hexen House Qnyth 139.50 3:e pris T Oxelösund
4 Tarja Hellberg med Emmabourne Keen Elina 100.00 3:e pris T Bro-Håbo
Klass II
Plac Ekipage Poäng Pris Ras Klubb
1 Thomas Lind med Blacknecks Zaga 175.50 1:a pris M Gnesta-Trosa
2 Ann-Sofie Berg med Somollis Quattro 167.50 1:a pris BC Bro-Håbo
3 Anna-karin Johansson med Stridsmarkens Lycka 151.00 2:a pris Papillon SSBK
4 Peter Mattsson med Lupus Campestris au av Nangijala 132.00 3:e pris M SSBK
5 Lotta Ringius med Dallas 112.00 3:e pris bland Haninge
Klass III
Plac Ekipage Poäng Pris Ras Klubb
1 Lotta Ringius med Segerforsens Crespo 157.00 0 pris T Haninge
2 Maria Olsson med Emmabourne Jewel 88.50 0 pris G  
AGILITY
  Ekipage   Var Hoppklass Agilityklass Summa
Plac   LO   Fel Tid Fel Tid Fel Tid
1 Raija Puronaho med Ullhedens Bandit Bozz ULO T 0 38,47 0 47,97 0 86,44
2 Sari Tulinen med Grey Arrows Harmony Gitzi SSLO T 0 38,40 100   100 38,40
3 Jessica Graetsch med Corsini Orvietto Yuri SSLO T 5 41,62 100   105 41,62
4 Rune Mattsson med Grey Arrows Kiss of fire SSLO T 5 48,30 100   105 48,30
5 Therese Kvarnström med Belgross Zatoya ULO M 100   10 46,87 110 46,87
6 Jessica Graetsch med High Clearings Angie SSLO T 100   16,25 62,25 116 62,25
7 Carina Carlsson med Segerforsens Dominica SÖLO T 100   25 47,81 125 47,81
8 Kaarina Henriksso med Falkvindens Steffe SSLO M 100   100   200 0,00
8 Carina Olsson med Hexen House Qnyth SÖLO T 100   100   200 0,00
8 Sari Tulinen med Grey Arrows Matco Man SSLO T 100   100   200 0,00
8 Lotta Ringius Segerforsens Crespo SSLO T 100   100   200 0,00
12 Katja Lindberg med Namatj Akka ULO M 100   200   300 0,00

 

SBA Bästa Lokalområde

SSLO   Hopp Agility Summa
Fel Tid Fel Tid Fel Tid
        205 80,02
Jessica Graetsch  med High Clearings Angie T 100   16,25 62,25 116,25 62,25
Sari Tulinen med Grey Arrows Harmony T 0 38,40 100   100 38,40
Kaarina Henriksson med Falkvindens Steffe M 100   100   200  
Rune Mattsson med Grey Arrows Kiss of fire T 5 48,30 100   105 48,30
Sari Tulinen med Grey Arrows Matco Man T 100   100   200  
Lotta Ringius med Segerforsens Crespo T 100   100   200  
Jessica Graetsch med Corsini Orvietto T 5 41,62 100   105 41,62
 
SÖLO  Hopp Agility Summa
Fel Tid Fel Tid Fel Tid
        325 47,81
Carina Olsson med Hexen House Qnyth T 100   100   100  
Carina Carlsson med Segerforsens Dominica T 100   25 47,81 125 47,81
 
ULO  Hopp Agility Summa
Fel Tid Fel Tid Fel Tid
        110 133,31
Katja Lindberg med Namatj Akka M 100   200   300  
Raija Puronaho med Ullhedens Bandit T 0 38,47 0 47,97 0 86,44
Therese Kvarnström med Belgross Zatoya   100   10 46,87 110 46,87
 

2005

Spår
Domare: Sven-Arne Svensson & Micke Hjort
Plac Ekipage Pris Total Lydnad Special Huvud Ras Klubb
1 Monica Andersson med Gulo Gulo W av Nangijala Cert 609.50 275.00 334.50 282.00 M Sollefteå
2 Tomas Ivarsson med Sair Andros U av Nangijala Cert 595.50 251.50 344.00 290.00 M Tierp
3 Kenth Sahlqvist med SBCH Korad Subtils Hacker Zack Cert 589.25 249.75 339.50 290.00 T Kumla
4 Christer Wiktorsson med Lei-Anns Onni godk 509.50 242.50 267.00 216.00 M Herrljunga
5 Mårten Persson med Trebökens Nanna godk 508.50 242.50 266.00 206.00 M Åhus
  Elisabeth Johansson-Weber med Spinois Gaia bröt         T Mjölby
  Anna Ahlström med Nightrunner´s Enchanter bröt         G Kramfors
SBM-MÄSTARE i spår
Monica Andersson med Gulo Gulo W av Nangijala
2:a Tomas Ivarsson med
Sair Andros U av Nangijala
3:a Kenth Sahlqvist med
SBCH Korad Subtils Hacker Zack
SÖK
Domare: Rolf Melin & Märta-Clara Melin
Plac Ekipage Pris Total Lydnad Special Huvud Ras Klubb
1 Bernt Spång med Torden AK av Nangijala Cert 568.50 233.00 335.50 275.50 M Mark
2 Eva Liisanantti med Ask certp. 553.25 244.25 309.00 261.00 M Mark
3 Bonnie Isbrant med Marimick´s Emil certp. 539.25 230.00 309.25 253.75 T Katrineholm
4 Dan Andersson med Ullhedens Elton godk 507.00 182.25 324.75 282.75 T Flen
SBM-MÄSTARE i sök
Bernt Spång med Torden AK av Nangijala
2:a Eva Liisanantti med Ask 3:a Bonnie Isbrant med Marimick´s Emil

IPO
Domare: Jan Nilsson - Figurant Kristoffer Andersson

Plac Ekipage A B C Total Ras Merit
1 Lena Eliasson med Lei-Anns Säpo Cert A96 B95 C96 288 M  
2 Malin Bergstrand med Daneskjold Ramb A95 B92 C94 281 M  
3 Anette Stagsted med Vandalens Fin A92 B90 C93 275    
IPO 1
4 Patrik Karlsson med Complett's Viggi A75 B70 C85 230    
  Maråsens Pago med Ylva Christensen A89 B86 C80 255 Sch Uppfl
IPO 2
  Jipotimas Tiberius med Stefan Holgersson A90 B75 C70 235 Boxer Uppfl
 
Pristagare på AfBV,s Mästerskaps tävling den 6 aug 2005
(priser sponsrade av Team-Stockholm)
Domare: Jan Nilsson - Figurant Kristoffer Andersson

Svensk Mästare Lena Eliasson med Lei-Anns Säpo Cert och 288p
andra plats Malin Bergstrand med Daneskjold Rambo 281p
trea Anette Stagsted med Vandalens Fina 275 p

 
LYDNAD
Klass I
Domare: Gunnel Farm
Plac Ekipage Poäng Pris Ras Klubb
1 Kerstin Johansson med Salltorps Busy 165.50 1:a pris Tervueren  
2 Tarja Hellberg med Emmabourne Keen Elina 115.50 3:e pris Tervueren Bro-Håbo
Klass II
Plac Ekipage Poäng Pris Ras Klubb
1 Maria Ivarson med Star Breed´s Boldmagic Of Khetashio 179.50 1:a pris Australian Shepherd Botkyrka
2 Lotta Ringius med Nord JV -03 Segerforsens Crespo 140.00 2:a pris   Haninge
Klass III
Plac Ekipage Poäng Pris Ras Klubb
1 Sari Tulinen med LP II Grey Arrows Matcho Man bröt   Tervueren Strängnäs
2 Jennie Thysell med Ullhedens Gira bröt   Tervueren So-Su
Klass Elit
Plac Ekipage Poäng Pris Ras Klubb
1 Maria Ivarson med LPII LPIII Difloyds Dynamic 203 3:e pris Australian Shepherd Botkyrka
2 Annie Moberg med Lucretia Ar Av Nangijala bröt   Malinois SSBK
 

SBA

1 Marianne Fernström KORAD SAgCH Saturn A A av Nangjala Foxie G
2 Emelie Sjöwal
l KORAD Nighthawk Ariadne Tazza M
3 Hans Nordgren Brotäppans Hera Moa T
4 Hans Nordgren Segerforsen Charming Lady Ladie T
5 Peter Lundberg LP SAgCH Ebontide Lady Luck Luckie G
6 Pelle Lindberg A-Te-Ells Madame Rhoxie Rhoxie G
7 Carina Olsson Hexen House Qnyth Mexi T
8 Raija Puronahu Ullhedens Bandit Bozz T
9 Katja Lindberg DKUCH KORAD LP LPII SUCH TJH Nighthawk Andromeda Roija M
10 Jennie Thysell Ullhedens Gira Gira T
11 Peter Lundberg LP SAg(hopp)CH Blackravens Mixed Nuts Louie Louie G
12 Carina Carlsson LP SAg(hopp)CH Segerforsens Dominica Nicka T
13 Rune Mattsson Grey Arrows Kiss Of Fire Tossi T
13 Peter Lundberg Ullhedens Bellona Bellona T

2004

SPÅR
Plac Hund Förare Ras Klubb Total Lyd Spec Huvud Pris
1 Lei anns Onni Christer Wiktorsson M Herrljunga 563.50 239.50 324.00 282.00 Cert
2 Sair Andros U av Nangijala Tomas Ivarsson M Tierp 555.00 244.00 311.00 269.00 Cert
3 Quinto de Ebro av Trustenberg Bibbi Hägglund M Örebro 527.50 233.00 294.50 245.00 certp.
4 Falkvindens Uma Bengt Skarin M So-Su 526.75 230.75 296.00 266.00 certp.
5 Kogaråsens Faxe Lena Johansson T Gamleby 519.00 217.00 302.00 269.00 godk
6 Newstory Dennis Mikael Hjort T Nynäshamn 501.50 205.50 296.00 266.00 godk
7 Newstory Dajm Thomas Lindgren T Knivsta 488.75 207.75 281.00 248.00 godk
8 Ullhedens Compis Lena Arreman Skarin T So-Su 466.75 244.25 222.50 182.00 godk
  Newstory Gizell Magdalena Haeger T Tyresö Bryter
  Agatha-Christie Elisabeth J-Weber T Mjölby Bryter
  Subtils Hacker Zack Kenth Sahlqvist T Kumla Bryter
  Kogaråsens Kastor Malin Dertell T Tyresö Bryter
SÖK
Plac Hund Förare Ras Klubb Total Lydnad Special Huvud Pris
1 Newstory Dart Linda Frisk T Lidingö 531.25 196.25 335.00 290.00 godk
2 Vaquitas Ginza Pia Brygård G Nacka 504.25 231.50 272.75 224.75 godk
  Ullhedens Elton Dan Andersson T Flen Bryter
  Belgross Speed Pia Nilsson M Malmö Bryter
  IPO III
Plac Hund Förare Ras A B C Total Betyg Merit
1 Lei-Anns Säpo   Lena Eliasson M 93 94 98 285 V Cert
2 Daneskjolds Rambo Malin Bergstrand M 94 86 95 275 SG  
3 Blacknecks Hebbe Henrik Marklund M 94 93 88 275 SG  
  Zagals Izco Birgitta Lindell M 82 87 72 241 G  
Lydnad
Klass I
Plac Hund Förare Ras Klubb Poäng Pris
1 Emmabourne Jewel Maria Ohlsson G Mälarö 163.00 1:a pris
Klass II
Plac Hund Förare Ras Klubb Poäng Pris
1 Inova du Bâton Tiroir Anna Siltala G UBK 159.00 2:a pris
  Tjenge's Hammer Susanne Uhrdin Håkansson T Njudungs Bryter
Klass III
Plac Hund Förare Ras Klubb Poäng Pris
1 Breakpoints Ebony of Okey Daniela Balan G Nacka 267.00 1:a pris
Klass Elit
Plac Hund Förare Ras Klubb Poäng Pris
1 Salltorp Mysak Lizette Olausson T Katrineholm 284.50 1:a pris
2 Guldgruvans Dotty Åsa Arvidsson BC Katrineholm 252.00 2:a pris
3 Newstory Edo Inga-Lill Svahn T Tyresö 221.50 2:a pris
  Karmanjakas Eldig Birgit Lindh-Peterson M Valdemarsvik Bryter
  Widholmens Jump for Joy Gunilla Karlsson G   Bryter
 
SBA
  Förare Hund Smeknamn Fel Tid
1 Raija Puronaho LP1 LP2 SLCH SAgCH Nelly-Nobless Nellie 1,33 78,34
2 Annica Aller SLCH SAg(hopp)CH SagCH Continentals Ace of Clubs Ian 5 69,36
3 Jennie Thysell Ullhedens Gira Gira 10 77,55
4 Fredrik Albertz KORAD TJH(bev) Holmåsa Queen of Rain Jessie 17,76 81,15
5 Carina Olsson LP KORAD SAgCH Trollbjörkens Emma Emma 31,01 103,01
6 Mikael Hofgren LP1 LP2 SAg(hopp) SAgCH Continentals Pennies from Heaven Mimmi 105 36,1
7 Annica Aller Continentals Thunderrace by Maniac Race 105 43,18
8 Hans Nordgren Brotäppans Hera Moa 110 43,20
9 Carina Carlsson LP SAg(hopp)CH Segerforsens Dominica Nicka 200  
9 Raija Puronaho Ullhedens Bandit Bozz 200  
 
 

SBM-segrare    1994 - 2007

2007

Gren Hund Förare Var Poäng Merit
SPÅR Newstory Gizell Magdalena Haegeer

T

571.50

Cert
SÖK Marimick´s Emil Bonnie Isbrant T 470.75 Cert
LYDNAD Bästdals Vanja Monika Lindblom T 290.50 1:a pris
IPO Daneskjold Rambo Malin Bergstrand med M 276 Cert

2006

Gren Hund Förare Var Poäng Merit
SPÅR Marimicks Bernanda Krister Hammar T 599.25 Cert
SÖK Marimick´s Emil Bonnie Isbrant T 553.75 Cert
LYDNAD Bästdals Vanja Monika Lindblom T 278.50 1:a pris
AGILITY Ullhedens Bandit Bozz Raija Puronaho T    
IPO Daneskjold Rambo Malin Bergstrand med M 281 Cert

2005

Gren Hund Förare Var Poäng Merit
SPÅR Gulo-Gulo W av Nangijala Monica Andersson M 609,58 Cert
SÖK Torden AK av Nangijala Bernt Spång M 568,5 Cert
LYDNAD Ingen mästare        
AGILITY Saturn AA av Nangijala Marianne Fernström G    
IPO Lei-Ann’s Säpo Lena Eliasson M 288 Cert

2004

Gren Hund Förare Var Poäng Merit
SPÅR Lei-Ann’s Onni Krister Wiktorsson M 563,5 Cert
SÖK Newstory Dart Linda Frisk T 531,25 Godk
LYDNAD Salltorp’s Mysak Lizette Olausson T 284,5  
AGILITY Nelly-Nobless Raija Puronaho T    
IPO Lei-Ann’s Säpo Lena Eliasson M 285 Cert

2003

Gren Hund Förare Var Poäng Merit
SPÅR Agatha Cristie Elisabeth Johansson-Weber T 592,5 Cert
SÖK Skuggfaxe N av Nangijala Mats Johansson M 569,25 Cert
LYDNAD Salltorp’s Mysak Lizette Olausson T 280
 
AGILITY Ullheden’s Da Disa Robert Dahlberg T    
IPO /Lei-Ann’s Säpo Lena Eliasson M 266  

2002

Gren Hund Förare Var Poäng Merit
SPÅR Lei-Ann’s Onni Krister Wiktorsson M 571,25 Cert
SÖK Falkvinden’s Maru Bosse Gustafsson M 556,25 Cert
LYDNAD Salltorp’s Mysa Lizette Olausson T 298  
AGILITY Wirwelwind’s Vincent Mazzetazz Carina Olsson T    
IPO INSTÄLLD        

2001

Gren Hund Förare Var Poäng Merit
SPÅR Sair Andros U av Nangijala Tomas Ivarsson M 567,25 Cert
SÖK Skuggfaxe N av Nangijala Mats Johansson M 548,25 Cert
LYDNAD Marimick’s Batinka Anna-Karin Olsson T    
AGILITY Belgross Loup Annika Hedsten M 281,25  
IPO Halusetha’s Bobby Bobby Ekvall M 268  

2000

Gren Hund Förare Var Poäng Merit
SPÅR Sair Andros U av Nangijala Tomas Ivarsson M 590,25 Cert
SÖK Wirwelwind’s Rush Mazzetazz Nils-Göran Löwenborg T 564,75 Cert
LYDNAD INSTÄLLD        
AGILITY Foxfire Turbosprätt Annika Hedsten T    
IPO Ladingen’s Egon Birgitha Lindell T 248  

1999

Gren Hund Förare Var Poäng Merit
SPÅR Wirwelwind’s Vincent Mazzetazz Tommy Ernström T 518,25 Godk
SÖK Wirwelwind’s Rush Mazzetazz Nils-Göran Löwenborg T 563 Cert
LYDNAD Salltorp’s Fonzy Lizette Olausson T 307  
AGILITY Cleopatra Mikael Andersson T    
IPO Zagal’s Zorro Hans Ferm M 252,35  

1998

Gren Hund Förare Var Poäng Merit
SPÅR Karmanjaka’s Kiron Matte Nyman M 572 Cert
SÖK Skuggfaxe N av Nangijala Mats Johansson M 592,75 Cert
LYDNAD Businessclass Candy Lena Nilsson T 264,5  
AGILITY Trollbjörken’s Emma Carina Olsson T    

1997

Gren Hund Förare Var Poäng Merit
SPÅR Spinoy’s Daimon Elisabeth Weber-Johansson T 564,5 Cert
SÖK Mammito’s Bravad Anna Plensners G 576,25 Cert
LYDNAD A-Te-Ell’s Mr Opus Per Isaksson G 269  
AGILITY Cleopatra Mikael Andersson T    

1996

Gren Hund Förare Var Poäng Merit
SPÅR Salltorp’s Fatima Kjerstin Hjelm T 582,5 Cert
SÖK Mammito’s Bravad Anna Plensners G 528,25 Cert
LYDNAD A-Te-Ell’s Mr Opus Per Isaksson G 286  
AGILITY          

1995

Gren Hund Förare Var Poäng Merit
SPÅR Hummeln’s Lady Bee Tomas Ivarsson G 552 Cert
SÖK /Zagal’s Mic Owe Josefsson M 567,5 Cert
LYDNAD A-Te-Ell’s Mr Opus Per Isaksson G 282  
AGILITY Taschell’s Cameron-Kidd Åke Öhlin T    

1994

Gren Hund Förare Var Poäng Merit
SPÅR Hund’s Hot Hampus Mikael Hjor T 535,5 Cert
SÖK Our Turf K.A. Timo Vuotilainen T 541,5 Cert
LYDNAD Swebelg’s Temtation Pia Brygård G 267,5  
 

 

 

 

 

 

SBK
SBK
SBK tävling
SBK shopen
Medlem